slaid, diapositiiv, film

Diapositiiv (rahvasuus slaid) ehk “pööratud film“. Tuntud kui E-6 (ilmselt kuna kasutatakse 6-astmelist ilmutust). Eestis leiduvad kollased ja punased raamid on paljudele tuttavad ning tavaliselt tehtud Salvo poolt. Nagu see plastikust punane kelk, mis kunagi 80-90datel vägagi levinud oli. Peamised maailmas tuntud diapositiivide filmitootjad on Kodak ja Fuji.

Siin mõned huvitavad faktid diapositiivide kohta:

• 35mm diapositiivi resolutsiooniks loetakse kuskil 4000 – 5000 dpi.
• see on sisse skännides ligikaudu 45 X 30cm ehk 18 megapikselit (!!)
• diapositiividel on täpsemad värvid kui negatiividel
• madalam ja peenem pildimüra kui negatiividel
• teravam pilt ja rohkem detaile kui negatiividel
• film ise koosneb üldiselt 5-8st kihist (olenevalt filmist), millest iga kiht võib erinevalt reageerida nii ajale, niiskusele, päikesevalgusele jms. Seetõttu me näemegi, et vahest mõni film on muutunud punaseks, roheliseks jne.
• lisaks on neil võrreldes negatiividega natukene madalam dünaamiline ulatus, kuid see on suhteliselt marginaalne erinevus (umbes 5%)

  1. filmi põhi (baas). Kõige paksem kiht, toetab ka kõiki teisi kihte
  2. vahekiht, mis ühendab omavahel baasi ja järgnevaid kihte
  3. punase valguse tundlik kiht
  4. rohelise valguse tundlik kiht
  5. kollane filter
  6. sinise valguse tundlik kiht
  7. ultraviolettvalguse (UV) filter
  8. kaitsekiht
  9. valgus

Nagu igasuguse teise filmiga, tuleks kindlasti suhtuda diapositiivide säilitamisse tõsise hoolega. Film ei kannata välja suuri temperatuuri- ja niiskusemuutuseid. Kui tuleb meelde, et kuskil pööningul või keldris on paar karpi sellist ajalugu silma jäänud, oleks hea mõte need välja otsida ja vaadata, mis seisus nad on. Väga tõenäoliselt avastad, et mitmed fotod on luitunud või muutnud oma värvitooni. Siis tasuks kindlasti tõsiselt kaaluda nende digiteerimist. Samuti on tõsine oht tolm, hallitus, õhus leiduvad keemilised ained jms. Mida varem seda parem. Lisaks aja jooksul plastmassist raamid muutuvad rabedaks ja lähevad katki, film tuleb nendest välja ja saab teiste slaidide ja filmide vahel kahjustada – kriimude, muljumise ja muu säärase näol.

kasutatud materjale 125px.com ja thedarkroom.com-ist

Jaga seda postitust teistega →